Elektrik Tesisatı
Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı

 

Elektrik tesisatı tıpki diğer tesisat türleri gibi yapılarınız içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzgün kurulmayan tesisatlar orta ve uzun vadede sizlere pek çok sıkıntı yaşatmaktadır. Hatalı elektrik tesisatı yalnızca can sıkmaz, insan hayatına mal olabilecek derecede sorunlara yol açabilmektedir.


Elektrik, ilk kullanım alanı olan sokak aydınlatmalarından sonra evlerde kullanılmaya başlayıp, yaygınlaşmış, elektrik tesisatı çözümleri de bu doğrultuda gelişmiştir.  Artık elektrik tesisat kabloları evlere ve odalara dağıtılırken özenli bir şekilde duvarların altına gizlenmektedir. Günümüzde bina içi elektrik tesisatı sıva üstü ve sıva altı olmak üzere ikiye ayrılır:


Bina içi elektrik tesisatı:


Bina içi elektrik tesisatı ülkemizde bu konuda yürürlüğe konulan kurallara paralel şekilde TSE standartlarına uygun olarak döşenir. Bu tesisat yöntemi tuğla ve sıva altlarına gizlenerek yapıldığından priz ve duy çıkışlarına kadar gözle görülemez. Bu nedenle artık bina içi elektrik tesisatları estetik açıdan da Avrupa normlarına uygunluk sağlar.


Sıva üstü elektrik tesisatı:


Bu tesisat türü ise artık tehlikeli sınıfta değerlendirildiğinden kullanılmamaktadır. Ancak yine de bu tesisat sistemi antrepo, depo, kulübe ve bazı maden ocakları gibi, bazı sıva altına gizlenemeyecek yapılarda üst düzey güvenlik önlemleri alınarak kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014